Aktualności September 22, 2021

Spotkanie: Bezpieczne Zielone Finanse – o zrównoważonym rozwoju i cyberbezpieczeństwie

Bezpieczne Zielone Finanse – pod tym tytułem zostało zorganizowane spotkanie dla Klientów korporacyjnych Deutsche Bank Polska, które odbyło się 14 września 2021 roku w Villi Foksal, w otoczeniu zieleni – stosownie do nazwy.

Nowa rzeczywistość, nie tylko związana z pandemią, przynosi nowe wyzwania, szczególnie w sektorze finansowym, gdzie widać to już coraz wyraźniej. Podczas spotkania, eksperci z różnych sektorów rynku i Deutsche Bank rozmawiali o niezbędnej dbałości o środowisko, społeczność, pracowników – bowiem to dziś już nie kaprys, a twarda konieczność. Omówiono, jak jeden z najczęściej wymienianych w dzisiejszej rzeczywistości obszarów – ESG, wpływa na strategie i finanse firm. Reprezentanci Deutsche Bank Polska przedstawili, jak wspierają swoich Klientów w transformacji, która czasem oznacza długofalowe i długookresowe dochodzenie do zrównoważonego rozwoju. Zmiany związane z ESG to przede wszystkim strategiczna szansa dla wielu przedsiębiorstw i całego regionu. 

Gość specjalny wydarzenia - Daniel Schmand, Global Head of Trade Finance and Lending Deutsche Bank AG, omówił sposób transformacji na zrównoważone finanse, a także przedstawił związane z tym wyzwania dla łańcucha dostaw w przedsiębiorstwach, gdzie audytowi podlegają nie tylko własne zakłady produkcyjne, ale także kontrahentów i podwykonawców, zarówno w kraju, jak i na całym świecie. Podczas panelu „ESG w świecie finansów” podkreślano, że dzisiaj banki muszą pytać o sytuację przedsiębiorstw i planowanych przez nich inwestycji m.in. w zakresie dbałości o środowisko, ale od 2023 roku – firmy będą musiały odpowiadać na pytania dotyczące m.in. taksonomii czy poziomu emisji zanieczyszczeń.

Podczas panelu „Czy zostanę zhakowany? – Jak radzić sobie z cyberzagrożeniami?” dyskutowano o cyberbezpieczeństwie i kluczowych „dobrych praktykach”, które mogą ochronić nas przed cyberprzestępcami, a także dlaczego blokowanie przez firmy niektórych aplikacji ma sens, w tym np. możliwości impersonifikacji na wideokonferencjach. Paneliści wskazywali, że zawsze w incydentach chodzi o ludzi i to oni są „bramą do firmy” – nie systemy.

Gospodarzami spotkania Bezpieczne Zielone Finanse byli: Tomasz Kowalski, Prezes Zarządu oraz Magdalena Rogalska, Wiceprezes Zarządu, Deutsche Bank Polska. W panelach wzięli udział: dr inż. Lidia Grzegorczyk, CEO VELMA, Ekspert ds. innowacji i efektywności energetycznej oraz raportowania ESG i GHG; Tomasz Gasiński, Dyrektor, Sustainability Consulting Central Europe, Deloitte; Olga Budziszewska, Security Strategy and Risk Manager, Accenture Poland; Piotr Konieczny, Ekspert ds. bezpieczeństwa, założyciel polskiego serwisu Niebezpiecznik.pl.  Deutsche Bank Polska reprezentowali: Tycjan P. Bielecki, Dyrektor Departamentu Zarządzania Ryzykiem Portfela Kredytowego; Michał Danielewicz, Dyrektor ds. Polskich Przedsiębiorstw; Konrad Dudek, Dyrektor Biura Rozwoju Produktów. Gościem specjalnym był również Edwin Bendyk, dziennikarz i publicysta, z którym wywiad online przeprowadził moderator spotkania – dziennikarz Grzegorz Nawrocki.

Relacja z wydarzenia dostępna jest pod linkiem: https://youtu.be/ozeTH5jOkEs.

BZF2